MORTIRNAKLAR                                       IŞIK ÜLKESİNİN TOPLULUĞU

 

Fethiye Doğa Yürüyüşleri

Metin Kutusu: Uyulması Zorunlu olan Kurallarımız

DOĞA YÜRÜYÜŞ KURALLARI VE MALZEMELERİ

 

 

Mortırnaklar Yürüyüş Grubu, uzun yıllardır doğa yürüyüş tutkunlarına önderlik yapıyor. Sürekli yenilenen, yeni katılımlarla genişleyen grubumuzda zaman zaman Doğa Yürüyüşü Kurallarını hatırlatmak gerekli olmaktadır.

 

Doğa yürüyüşü için uygun ekipman kullanmak zorunlu, zira yöremiz sert bir coğrafi

yapıya sahip ve her yürüyüşümüz risk içermektedir.

 

Sırt çantası mutlaka, sırta yapışmayı temin eden ve göğüsten sıkıştırmayı mümkün kılan gergi sistemine sahip olmalıdır. Biliniz ki, çantanızın ağırlığını omuzlarınızda hissettiğiniz an, giderek yürüyüş size eziyet haline dönüşecektir.

 

Ayakkabılar, uzun bilekli, normal numaranızdan 1-1.5 ölçü büyük olmalı, tabanı taş ve kaya gibi sert zeminlerde kaymayı önleyici malzemeden yapılmış olmalıdır.

 

Yürüyüş batonları, yürüyüş esnasında üçüncü bir ayak görevi üstlenerek dizlere gelen yükü %30 azaltacağı gibi, iniş ve çıkışlarda, özellikle sert zemin inişlerinde batonlar çok önemli denge sağlayıcı olacaktır.

 

Batonunuzun ucundaki plastik koruyucuyu ve yumuşak zeminde batonun batmasını önleyen yuvarlak parçayı çıkarın. Sert zeminlerde bunlar kayarak dengenizi kaybedip düşmenize ve yaralanmanıza neden olabilir.

 

Batonu elle tutup zemine değdirdiğiniz anda, kol dirseğiniz 90 derecelik açı yapmalıdır. Bu           açı azaldığı veya çoğaldığı zaman baton sizi yoran bir zararlıya dönüşecektir.

 

Özellikle bahar ve kış aylarında çok değişken bir iklime sahip olan bölgemizde, ani yağmurlardan korunmak için sırt çantanızı da içine alabilen “ panço “ denilen yağmurluklar tüm vücudunuzu ve sırt çantanızı ıslanmaktan koruyacaktır.

 

Yürüyüş giysileri için mümkün olduğunca vücuttaki teri anında atarak, ısı kaybını önleyen sentetik, polyester bazlı olanlar tercih edilmelidir. Kalın, yünlü ve pamuklu giysiler teri teninizle temas halinde tutarak üşüme hissine neden olacaktır. Kısacası, yürüyüşte terlemenizi önleyecek giysiler kullanılmalıdır.

 

Doğa yürüyüş patikaları, defile podyumları olmadığından, ekipmanlar ve giysiler basit ama doğal fonksiyonlarını icra eden tür ve markalardan seçilmelidir.

 

Bir saatlik yürüyüş esnasında, 220-300 kalori yakılır. 5-6 saat süren yürüyüş sürecinde fazladan 1500 kaloriden fazla yakıldığı düşünülürse bunun ek yorgunluk getireceği kesindir. Bu konuda; fit olmanın hesapları yapılırken, doğanın özgün sesine yapılacak müdahalelerin yersiz ve yürüyüş arkadaşlarınızın rahatsız olabileceği gözden uzak tutulmamalıdır.

 

Farklı kaynaklar incelendiğinde doğa yürüyüşçüsünün yanında taşıması için gerekli olan malzemeler öğrenilebilir. En çok yapılan yanlışları düzeltmeniz sizlere farkındalık ve keyif dolu doğa yürüyüşleri kazandıracak, doğa ile bütünleşip  bulunduğunuz andan haz duymanızı sağlayacaktır.

 

En büyük doğa aktivisti olan Thoreau şöyle sesleniyor Walden adlı kitabının sayfaları arasından; Doğada yürürken, gözlerinizin, sahip olduklarınızı görmesini dilerim.

                                                                                                       

Yazan

Metin Denizmen

 

 

  YÜRÜYÜŞLERİMİZ

    HAKKIMIZDA

    DUYURULAR

   FOTOĞRAFLAR

    KURALLARIMIZ

   BİLGİLENDİRME

   VİDEOLARIMIZ

Metin Kutusu:

   İLETİŞİM

ANASAYFA